Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 Ce sunt machetele de carton..

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
mihaibesliu
mihaibesliu
Moderator

Data de inscriere : 15/02/2010
Numarul mesajelor : 2
Locatia : Buzau
Sex : masculin Varsta : 29

Ce sunt machetele de carton.. Spiter10

Ce sunt machetele de carton.. _
MesajSubiect: Ce sunt machetele de carton..   Ce sunt machetele de carton.. EmptyMier Iul 28, 2010 12:07 pm

In primul rand doresc sa-mi cer scuze pentru indelungata mea absenta...
Machetele de carton sunt machete..statice(in general), dar pentru constructia lor este folosit ca material preponderent cartonul.
Ce am nevoie pentru a face o macheta de carton? Ointrebare la care probabil majoritatea dintre dumneavoastra ar putea raspunde cu usurinta. Totusi am sa incerc sa fac o lista:
1.foarfece:este bine sa aveti macar 2, unul mic si unul mediu, dar cu cat mai multe cu atat mai bine
2.cutter:deasemenea un cutter este foarte folositor acolo unde foarfecul nu poate ajunge
3.suport pentru taiat:aici este de preferat un cutting-mat deoarece pe langa faptul ca piesele de decupat nu aluneca, prelungeste si viata cutter-ului
4.pensete:una dintre ustensilele gasite la orice modelis, asa ca nu are rost sa spun mai multe
5.preducele:sunt foarte folositoare cand aveti de decupat o piesa circulara
6.subler sau micro-metru:foarte util pentru orice modelsit
7.rigla:de preferat metalica, pentru decuparea cartonului(acolo unde sunt linii drepte), dar si pentru indoirea lui
8.IMAGINATIE si INDEMANARE: 2 lucruri care sunt indispensabile si care se capata pe parcurs


Voi continua...cand imi va permite timpul cu o lista a materialelor necesare.
Sus In jos
 

Ce sunt machetele de carton..

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Modelism de la A la Z :: Ce sunt machetele de carton.. Modeli10Machete statice :: Ce sunt machetele de carton.. Modeli10Machete din carton-
Mergi direct la: