Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 Mecanism de actionare a macazului home made

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Prognosis
Prognosis
Moderator

Data de inscriere : 10/10/2008
Numarul mesajelor : 374
Sex : masculin Varsta : 62

Mecanism de actionare a macazului home made Spiter10

Mecanism de actionare a macazului home made _
MesajSubiect: Mecanism de actionare a macazului home made   Mecanism de actionare a macazului home made EmptyMar Apr 28, 2009 12:53 pm

Mecanism de actionare a macazului home made

Am folosit un micro server de modelism si un montaj electronic de control tip servo driver modificat pentru necesitatile mele. In fapt am inlocuit potentiometrul de 50K cu un grup de doua semireglabile de 100k puse in paralel dar din care am trecut prin comutatie doar firul de pe cursor pentru comanda celor doua pozitii ale macazului. Semireglabilele au rolul de a limita cursa exact acolo unde este nevoie. Mecanismul este fiabil, ieftin, usor si rapid de construit, nu necesita multe piese si miscarea rezultata este realista. In plus nu se mai pune problema ca se da acul macazului peste cap, ca legaturile si contactele nu se fac cum trebuie, ca lamele raman lipite si bobina ia foc. Adio aceste aceste probleme. Plus un sunet placut de mororash la miscarea macazului, mult mai aproape de realitate decat tacanitul unei bobine. Planuiesc sa aduc imbunatatiri prin montarea unor micro-contacti care sa aprinda leduri in functie de pozitia macazului!
Costul final al motorului de actionare este de 30 lei (servo si electronica) plus 2 ore de munca! Dar satisfactia nu are valoare!

Mecanism de actionare a macazului home made Th_actionare-macaz-18
Sus In jos
 

Mecanism de actionare a macazului home made

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Modelism de la A la Z :: Mecanism de actionare a macazului home made Modeli10Modelism feroviar :: Mecanism de actionare a macazului home made Modeli10Depou-
Mergi direct la: