Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 060 DA imbunatatiri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Prognosis
Prognosis
Moderator

Data de inscriere : 10/10/2008
Numarul mesajelor : 374
Sex : masculin Varsta : 62

060 DA imbunatatiri Spiter10

060 DA imbunatatiri _
MesajSubiect: 060 DA imbunatatiri   060 DA imbunatatiri EmptyVin Mai 01, 2009 12:43 pm

EVRIKA!!! Am eliminat balansul! Nici nu-mi vine sa cred cat de simplu este!

Stim cu totii cat de enervant poate fi balansul de ratushca beata a acestei masini. In consecinta am studiat problema, am comparat cu alte locomotive si am gasit o solutie extrem de simpla si la indemana oricui indrazneste sa demonteze locomotiva.

060 DA imbunatatiri Th_060-DA-11
Sus In jos
Prognosis
Prognosis
Moderator

Data de inscriere : 10/10/2008
Numarul mesajelor : 374
Sex : masculin Varsta : 62

060 DA imbunatatiri Spiter10

060 DA imbunatatiri _
MesajSubiect: Re: 060 DA imbunatatiri   060 DA imbunatatiri EmptyMier Iun 03, 2009 11:19 am

In sfarsit am reusit sa pun in practica modificarea tractiunii locomotivei. Am inlocuit motorul Tillig original cu unul rebobinat de mine astfel incat in acest moment locomotiva ruleaza cu viteza similara celorlalte, la aceiasi tensiune aplicata. Am modificat si soclul sasiului greu, pentru introducerea unui alt motor mai mare si mai puternic. Initial am vrut sa pun un motor de Roco in 5 poli insa acesta era prea mare ca sa-l pot adapta eficient fara sa afectez prindearea cutiei locomotivei pe sasiu. Pana la urma am ales sa rebobinez un motor nemtesc de xerox, la dimensiuni acceptabile. Practic are aceleasi dimensiuni cu motorul chinezesc de BR 01-03 Piko dar este mai robust, cu magneti mult mai puternici si bucse de bronz pe nuca, silentios, pe carbuni ce pot fi usor inlocuiti.

060 DA imbunatatiri Th_060-DA-19

Iata si un mic filmulet cu rularea in probe... 060 DA imbunatatiri 060%20DA%20motor%202
Sus In jos
 

060 DA imbunatatiri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Modelism de la A la Z :: 060 DA imbunatatiri Modeli10Modelism feroviar :: 060 DA imbunatatiri Modeli10Depou-
Mergi direct la: