Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Modelism hidraulic

In jos 
AutorMesaj
draghia_aurelian
Membru Forum
draghia_aurelian


Data de inscriere : 11/03/2010
Numarul mesajelor : 1
Locatia : 1

Modelism hidraulic Empty
11032010
MesajModelism hidraulic

Salutare,

Am de gand sa realizez un model care sa reprezite la scara mica un baraj, inclusiv lacul de alcumulare. Ideea e ca trebuie sa realizez un "bazin" asemanator celor naturale pe cat posibil, care sa fie impermeabil si relativ robust. Apa va circula prin bazin, intrand pe la "coada lacului" si iesind prin golirile de fund si descarcatorii de ape mari (stavile). Proiectul va include inclusiv elemente de masurare a nivelului apei in lac prin intermediul unor senzor etc.

Avand in vedere ca volum bazinului va avea in jur de 25-30 litri, v-as ruga sa imi sugerati ce material sa folosesc pentru a construi bazinul respectiv. Ar trebui sa arate sub forma unei văi.

Pana acum m-am gandit ca as putea realiza bazinul dintr-o bucata mai mare de polistiren expandat, pe care sa il "scluptez" ulterior. Ideea e ca as avea nevoie in primul rand de o bucata de grosime minim 400 mm, ceea ce e mai greu de gasit.

Multumesc anticipat!
Sus In jos
Distribuie acest articol pe: reddit

Modelism hidraulic :: Comentarii

Niciun comentariu.
 

Modelism hidraulic

Sus 

Pagina 1 din 1

 Subiecte similare

-
» Regulament FORUM MODELISM
» Vand cutite machetare modelism
» Expozitia de Modelism feroviar Brasov 2008
» Orasul din sufragerie
» Vand cea mai noua editie a cartii "100 de sfaturi practice de modelism feroviar"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: DIVERSE :: Modelism hidraulic Modeli10Blogul modelistilor creativi-
Mergi direct la: