Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

Distribuiţi | 
 

 Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Prognosis
Prognosis
Moderator

Data de inscriere : 10/10/2008
Numarul mesajelor : 374
Sex : masculin Varsta : 62

Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare Spiter10

Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare _
MesajSubiect: Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare   Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare EmptySam Oct 02, 2010 12:32 pm

Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare
http://trenulete.info/br-55-old-piko-reconditionare/

Sosita de pe meleaguri dobrogene, locomotiva aceasta se prezenta intr-o stare jalnica. Sparta, cu multe piese lipsa atat din caroserie cat si din bielaj, cu motorul defect, dar cu o mare incarcatura emotionala pentru propietar, locomotiva a intrat la reparatii kapitale. Dupa ce am schimbat motorul cu unul identic dar cu bucsele complete si partea de alimentare (suprtul de carbuni, arcuri, etc...), am trecut la refacerea acoperisului. Pisele lipsa au fost facute din forex si alipite in locurile respective. Chituite, slefuite si vopsite. Cum nu se gasesc piese pentru reparatia ei, am decis sa confectionez ce se poate acas, folosind diverse materiale...
Tampoanele rupte au fost inlocuite dupa indepartarea resturilor prin taiere. Am gaurit sasiul si am montat tampoane din comert, luate din Farmacia lui Rally...
Pentru biele, problema se complica. Dupa ce am studiat problema am ales solutia cea mai viabila.
Am reconstruit biela principala folosind ABS. Axul pistonului a fost confectionat din sarma de cupru, sarma mai moale pe care am latit-o la capat prin lovire cu ciocalul si in care am practicat gaura de 0,5 pentru nit. Niturile sunt din bolduri.
Pentru ca bielele sa fie identice le-am prelucrat impreuna... Dupa care le-am sectionat si le-am lipit corespunzator cu cianoacrilic.

Arata mai simplist dar cel putin, pentru moment, varianta hobby schimba aspectul locomotivei. Urmeaza reconstruirea altor piese din bielaj, montarea iluminarii (care presupune confectionarea unor felinare noi - cele vechi fiind pierdute)... dupa metoda descrisa mai sus.

Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare Th_BR55_Cristi_01 Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare Th_BR55_Cristi_14 Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare Th_BR55_Cristi_15
Sus In jos
 

Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Modelism de la A la Z :: Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare Modeli10Modelism feroviar :: Locomotiva cu aburi BR 55 Old Piko - reconditionare Modeli10Locomotive, autotractoare, vagoane-
Mergi direct la: